Turkish

Be My Eyes

Görme Engelli veya Görme Güçlüğü Çeken İnsanlara Göz Oluyoruz

"Be My Eyes" Nedir

Be My Eyes görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişilere yardım etme amacıyla kuruldu. Uygulama, görme engelli veya görme güçlüğü çeken kişiler ile görebilen gönüllülerin bir araya geldiği global bir topluluktan oluşur. Be My Eyes teknolojinin gücünü ve insan ilişkilerini kullanarak görme kaybı olan insanlara bir
görüş sağlıyor. Canlı bir görüntülü arama aracılığıyla gönüllüler, görme engelli veya görme güçlüğü çeken kullanıcılara birbirine uyan renkleri bulma, ışıkların açık olup olmadığını kontrol etme, yemek hazırlama gibi çeşitli konularda yardım ediyorlar. Uygulama tamamen ücretsiz olup iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Video Altyazıları (Türk)

Uygulama Nasıl Çalışır

Görme engelli ya da görme güçlüğü olan kullanıcı, uygulama aracılığıyla destek istediğinde Be My Eyes birden fazla gönüllüye bildirim gönderir. Uygulama, görme engelli ya da görme güçlüğü olan bir kullanıcıyı görebilen bir gönüllüyle ana dil ve saat dilimine göre eşleştirir. Çağrıyı ilk cevaplayan gönüllü, çağrıyı gönderen kullanıcıya bağlanır ve kullanıcının telefonunun arka kamerasından gelen canlı yayını görür. Sesli bağlantı, kullanıcı ve gönüllünün sorunu beraber çözmesini sağlar.

Nasıl Katılabilirsiniz

Be My Eyes topluluğuna katılmak için, uygulamayı App Store ya da Google Play'den indirin ve gmrne engelli/görme zorluğu çeken kullanıcı ya da görebilen gönüllü olarak kaydolun.

Görme Engelli ya da Görme Güçlüğü Çeken Bir Kullanıcı İseniz

Be My Eyes'ı ne zaman isterseniz kullanabileceğiniz bir araç olarak düşünün. Uygulama sizi, size her an yardımcı olmaya hazır ve istekli gönüllülerden oluşan küresel bir ağa bağlar. Görme engelli ya da görme zorluğu olan kullanıcılara; 180'den fazla dilde, bir milyondan fazla gönüllü tarafından görsel destek sunulmaktadır. Be My Eyes'ın tüm hizmetleri ücretsizdir ve sadece internet bağlantısı gerektirir. Günün herhangi bir saatinde, istediğiniz kadar arama ayapbilirsiniz; çağrıların miktarında veya uzunluğunda hiçbir sınırlama yoktur. Gönüllü topluluğunun muazzam sayısı sayesinde çağrıların çoğunluğu 30 saniye içerisinde cevaplanır.

Uygulamanın Yaygın Kullanım Alanları

Be My Eyes'ı görsel destek gerektiren her şey için kullanabilirsiniz. İnsanların Be My Eyes'ı nasıl kullandığına dair yaygın örnekler:

1. Kayıp ya da düşürülmüş eşyaları bulmak

2. Fotoğrafları, resimleri ya da başka sanat eserlerini betimlemek

3. Renkleri betimlemek ya da birbirine uydurmak

4. Etiketleri okumak

5. Bilgisayar sorunlarını gidermek

6. Market alışverişine çıkmak

7. Gıda ürünlerinin son kullanma tarihini kontrol etmek

8. Kendinizi yeni bir çevreye alıştırmak ya da yeni bir yerde yolunuzu bulmak

9. Farklı eşyaları birbirinden ayırt etmek

10. Toplu taşıma varış ve kalkış zamanlarını öğrenmek

Uzman Yardım Platformu

Uzman Yardım, Be My Eyes uygulaması içindeki bir platformdur. Bu özellik, daha kolay ve daha hızlı bir alternatif olarak bir işletmenin müşteri hizmetleri temsilcisiyle doğrudan iletişim kurmanızı sağlar. Uzman Yardım çağrısı yapmak tıpkı Be My Eyes çağrısı yapmak gibidir, ancak bir gönüllüye bağlanmak yerine, bir şirket temsilcisine bağlanırsınız. Eğitimli temsilci sorularınıza cevap verebilir veya sorunlarınızı hızla ve detaylıca çözümlendirebilir. Elbette, tamamen ücretsiz bir şekilde.

Uzman Yardım seçeneğine ana sayfa ekranından erişebilirsiniz. 'Uzman Yardım' tuşuna basmak sizi bölgenizdeki uygun şirketlerin bir listesine götürür. Her şirket sunduğu hizmetleri, çalışma saatlerini ve hangi dillerde hizmet verdiğini sayfasında belirtir. Şirket sayfasından, seçtiğiniz şirkete doğrudan çağrı yapabilirsiniz. Şu anda, Uzman Yardım seçeneği sadece Microsoft ürünleri ve hizmetleri üzerine yardım etmeleri için yalnız on iki ülkede mevcut.

"Be My Eyes'ı ilk kullanışım çok sıradan bir şey içindi. Ve bence bu, uygulamanın iyi yönü - onu günlük işler için kullanabiliyorsunuz."

- Warren, Birleşik Krallık'tan az gören kullanıcı

"Be My Eyes sayesinde hayatımda değişen en önemli şeylerden biri, artık gören bir insan gelene kadar beklemek zorunda olmamam. Yani artık bir anlamda bağımsızım, ve gerekli bilgiyi ne zaman ihtiyacım olursa elde edebiliyorum."

Norbert photo
- Norbert, İsviçre'den görme engelli kullanıcı

Eğer Gören bir Gönüllü İseniz

Eğer görme engelli ya da az gören bir kullanıcı yardımınıza ihtiyaç duyarsa, telefonunuza bir bildirim gelecek. Eğer çağrıyı ilk cevaplandıran gönüllü siz olursanız, kullanıcıya bağlanacaksınız. İkiniz arasında tek yönlü bir görüntülü bağlantı kurulacak; yani görme engelli ya da az gören kullanıcının telefonunu doğrulttuğu yeri ya da nesneyi görebileceksiniz ve gerekirse onları yönlendirebileceksiniz.

Yardım etmek için bekleyen çok fazla sayıda gönüllümüz var. Bu yüzden gelen çağrıyı ilk cevaplayan kişi olmayabilirsiniz veya günlük/haftalık çağrılar almayabilirsiniz. Yerel saat diliminize göre, gün içinde sadece sabah saat 8'den akşam saat 9'a kadar çağrı alırsınız.

Çağrı aldığınızda meşgulseniz ve yanıtlayamasınız endişeye kapılmayın, başka bir gönüllü çağrıyı yanıtlayacaktır. İkinci olarak, çağrı alabilmek için uygulamayı açık tutmanıza gerek yok. Be My Eyes hesabınız açık olduğu takdirde çağrı alabilirsiniz.

Görme engelli veya görme güçlüğü çeken kullanıcılar son kullanma tarihi öğrenmek, düşürdükleri nesneleri bulmak veya yabancısı oldukları bir çevre için konum yönlendirmeleri almak gibi bir çok farklı alanda yardıma ihtiyaç duyabilirler.

“Be My Eyes üzerinden yardım etmek beni çok etkiledi. Birisine yardım ettikten sonra, kendimi çok neşeli hissediyorum ve ayrıca bana her gün hayatımdaki her şey için şükretmem gerektiğini hatırlatıyor. Be My Eyes'ı her kullandığımda ve birine her yardımcı olabildiğimde daha mutlu oluyorum.”

Sarah photo
- Sarah, İngiltere'den gönüllü

“Bir kimseye herhangi bir hizmette bulunabilmek, - özellikle birbirimizle tanışma şansımızın hiç olmayacağı birine- sadece bir seferde yaşayabileceğim kadar iyi hissetmemi sağlıyor. Yaptığım bir şeyin bu kadar basit olduğunu biliyordum, o gün birisinin hayatını değiştirebilirdi.”

Jon photo
- Jon, Amerika'dan gönüllü

Daha fazlasını öğrenmek için

Be My Eyes hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Be My Eyes web sitesini ziyaret edin (sadece İngilizce) veya info@bemyeyes.com adresinden bize ulaşın.

Güncel kalın

Basın ve Medya

Bir Be My Eyes hikayesi üzerinde mi çalışıyorsunuz? Şirket logosunun, ürünlerinin veya takım fotoğraflarının yüksek çözünürlüklü hallerine mi ihtiyacınız var? Kaynaklarımızı kontrol edin.

Marka kaynakları
Bu sayfayı arkadaşlarınızla paylaşın.
www.bemyeyes.com